پرسش و پاسخ های مرتبط با لنف ادم

  
 
 
آیا گرما و سرما می تواند ایجاد لنف ادم کند؟
 
گرمای زیاد در خیلی از افراد میتواند ایجاد تورم بافتی کند اما در بیمارانی که غدد لنفاوی آنها مورد عمل جراحی قرار گرفته و یا رادیوتراپی شده اند ویا عملکرد دستگاه لنفاویشان مختل است ،بسیار مستعد ایجاد لنف ادم یا بدتر شدن آن هستند.
در طی ماه های گرم سال همیشه دست یا پای مبتلا را از تابش مستقیم نور آفتاب دور نگه دارید.از ضد آفتاب بر روی عضو مبتلا استفاده کنید و هیچگاه حمام آفتاب نگیرید. از گذاشتن کیسه های آب گرم بر روی عضو مبتلا (مثلا برای کاهش درد ) جدا خودداری کنید.
گرمای زیاد سبب افزایش گردش خون عضو مبتلا شده و عضوی که فاقد عملکرد مناسب سیستم لنفاوی می باشد قادر به تحمل و کنترل مایعات اضافی ناشی از افزایش گردش خون نیست و در نتیجه تورم حاصل میشود.
استفاده از سونای خشک و مرطوب ،جکوزی ،حمام های گرم و طولانی مدت و چشمه های آب گرم و معدنی برای بیماران توصیه نمیشود و استفاده از این موارد میتواند موجب ایجاد لنف ادم در افراد مستعد به بیماری و یا تشدید آن در افراد مبتلا شود.
از طرفی هوای سرد باعث انقباض عروق لنفاوی شده و سبب میشود عضو قادر نباشد مایع اضافی را از عضو خارج کند.اگر این عروق قادر نباشد مایع را به خارج هدایت کند تورم ایجاد یا بیشتر خواهد شد.

آیا لباس تنگ میتواند موجب بروز لنف ادم شود؟
 
بسیار منطقی است که از پوشیدن لباسهای تنگ که میتواند مانعی برای خروج لنف از عضو باشد پرهیز کنیم .حتما دیده اید که بستن تورنیکه یا کش به دور یک عضو میتواند با فشار دادن عروق خونی و لنف سبب تورم عضو شود .حال در مورد یک عضو بیمار و مبتلا به لنف ادم صحبت می کنیم : پوشیدن یک لباس تنگ مثل شلوار جین ،آستین های کشی ،یا مچهای تنگ ،جوراب تنگ ،لباس زیر تنگ مثل شورت یا سوتین نا مناسب با بندهای سفت و محکم می تواند مانع خروج لنف از دست یا پای مبتلا شود.
نگرانی ما در مورد لباسهای تنگ برای این است که عروق لنفاوی که مسئول خروج لنف هستند دقیقا در زیر پوست قرار دارند ، وظیفه این عروق جمع کردن مایع لنفی از عضو و خارج کردن آن و تخلیه به داخل سیستم گردش خون است. اگر لباس تنگ بپوشیم ممکن است این عروق نازک و سطحی تحت فشار قرار گرفته و بسته شوند و باعث بدتر شدن وضعیت بیمار شود
هیچ تحقیقی نشان نداده است که پوشیدن لباس تنگ توانسته موجب تورم عضو سالم شود اما منطقی به نظر میرسد که بگویم ایجاد فشار غیر ضروری بر روی عروق لنفاوی می تواند برای عضو مضر باشد.
بنابر این پوشیدن لباسهایی که عضو را تا حد ایجاد قرمزی پوست تحت فشار قرار میدهد بالقوه قادر است موجب تورم عضو شود.
 
 
چگونه از دستکش  یا جوراب لنف ادم  نگهداری کنیم؟
دستکش یا جوراب لنف ادم که ما آنرا  " گارمنت " مینامیم می تواند مدت زیادی عمر کند اما چربی پوست و کثیفی باعث آسیب الیاف گارمنت می شود.پوشیدن دستکش یا جوراب نخی و یا یک لایه محافظتی کتانی بر روی گارمنت در طی روز و در بیرون یا داخل منزل می تواند گارمنت را تمیز نگه دارد.
میتوانید گارمنت خود را با دست یا ماشین لباسشویی بشویید اما باید به نکاتی درباره شستن آنها توجه کنید :
اگر از ماشن لباسشویی استفاده می کنید باید دستگاه را بر روی دور کند ،دمای پایین و زمان کوتاه تنظیم کنید، از یک شوینده ملایم مثل صابون لباس بچه استفاده کنید وهیچوقت از نرم کننده لباس یا سفید کننده ها استفاده نکنید . از خشک کن استفاده نکنید زیرا موجب آسیب به الیاف گارمنت می شود و زودتر از موعد آن را از شکل می اندازد.اگر با دست آن را شستید گارمنت را نچلانید ،آنرا خوب آبکشی کرده و مطمئن شوید از مایع شوینده چیزی در آن باقی نمانده سپس آنرا لوله کرده و یا روی حوله پهن کنید و در دمای اتاق بخشکانید.هیچگاه گارمنت خود را روی بخاری ،شوفاژو یا در مقابل آفتاب قرار ندهید .داشتن دو گارمنت باعث می شود که شما در موقع شستن یکی و تا خشکیدن آن برای مدت طولانی بدون دستکش نمانید.
یکی از بیماران من می گوید که من هرشب دستکش خودرا قبل ازخواب می شویم و این عادت برایم مثل زدن مسواک و کشیدن نخ دندان شبانه شده است.
 
 
من لنف ادم دارم آیا میتوانم موهای زیر بغل ،دست یا پاهای خودم را بتراشم؟
 
حفظ سلامت پوست و جلوگیری از ایجاد عفونت برای بقای سلامت عضو مبتلا و جلوگیری از افزایش حجم آن بسیار ضروری است .هر بار پوست دچار خراشیدگی ،بریدگی و آسیب می شود خطر ایجاد عفونت افزایش می یابد لذا در هنگام آسیب پوستی باید حداکثر تلاش در جهت جلوگیری از ایجاد عفونت انجام شود.بسیاری از بیماران من که مبتلا به سرطان پستان بوده اند برای اولین بار به دلیل انواع بی احتیاطی از قبیل سوختن یا بریدن دست هنگام آشپزی و انجام کارهای منزل ،یا خراشیده شدن  پوست با تیغ گلها ،گزش پشه یا خاراندن شدید پوست و تراشیدن موهای زاید با تیغ اصلاح دچار عفونت موضعی و سپس تورم حاد و شدید و ناگهانی دست شده اند که در بعضی از موارد تجویز آنتی بیوتیک خوراکی کافی نبوده و شخص مجبور به بستری در بیمارستان شده است.
برای بیماران مستعد به لنف ادم و یا بیماران مبتلا باید حداکثر تلاش برای نگهداری سلامت پوست برای جلوگیری از ایجاد محل مناسب برای ورود میکروب ها انجام شود زیرا عضو مبتلا محیط بسیار مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری ها میباشد به این علت که لنف حاوی مقادیر بسیار زیادی پروتئین است که باکتری ها برای رشد خود به آن نیاز دارند.
اجتناب از تراشیدن موها می تواند خطر آسیب پوستی را کاهش دهد.راه های زیادی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد از قبیل کرم ها و لوسیونهای موبر و ریش تراش های برقی که هیچ آسیبی به پوست نمی زنند،هر چند که در بسیاری از موارد همین کرمهای مو بر می توانند سبب التهاب و قرمزی پوست شوند ،پس اگر تا به حال از این مواد استفاده نکرده اید ابتدا آن را بر روی پوست سالم امتحان کنید.
در مواردی که لنف ادم دستگاه تناسلی وجود دارد پاکسازی آن ناحیه از مو بسیار توصیه شده و ضروری است چون محیط گرم و مرطوب و تاریک آن ناحیه بهترین محل برای رشد میکروبهای بیماری زا است.
 
من لنف ادم دارم آیا می توانم به مراکز ماساژ درمانی برای گرفتن ماساژ بروم ؟
 
ماساژ یک روش بسیار عالی برای کاهش استرس و کم کردن تنش عضلانی است.انواع گوناگون ماساژ وجود دارد و بسیاری از آنها برای مبتلایان به لنف ادم مناسب است ،اما باید یادتان باشد که عضو مبتلا به لنف ادم نباید ماساژ بگیرد و از ماساژور بخواهید از ماساژ عضو در گیر و ناحیه عمل جراحی( در کسانی که ماستکتومی شده اند) خود داری کند.ماساژ با فشار زیاد آسیب جدی به سیستم و عروق لنفاوی وارد می کند.بعضی از انواع ماساژ که با مالش شدید و فشار زیاد بر روی پوست انجام می شود موجب افزایش جریان خون شده و حجم لنف در گردش بدن را افزایش می دهد لذا بهتر است از این نوع ماساژ ها خودداری شود.بعضی از بیماران از من راجع به دستگاه های ماساژور خانگی سئوال می کنند جواب من این است : در نواحی سالم بدنتان میتوانید استفاده کنید اما کاری به عضو مبتلایتان نداشته باشید و مواظب باشید ماساژور ایجاد قرمزی پوست نکند.
از استفاده از لوسیون ها و روغن های بو دار بر روی عضو مبتلا خودداری کنید .بهترین ماده برای مرطوب نگه داشتن پوست ناحیه مبتلا به لنف ادم کر مهای ضد حساسیت و بدون بو می باشد که در حال حاضر مارک " کیو وی " بهترین مارک موجود در بازار ایران است.
 
هر چند وقت یک بار باید جوراب یا دستکش لنف ادم خود را تعویض کنم؟
 
 
عمر دستکش یا جوراب لنف ادم که ما آن را به طور کلی " گارمنت " می نامیم بسیار متفاوت است و بستگی به کیفیت آن و نحوه استفاده و نگه داری آن دارد.گارمنت هایی که در تمام طول روز استفاده می شود معمولا باید هر 9-6 تعویض شود.
ضروری است قبل از هر بار تعویض گارمنت به پزشک خود مراجعه کنید تا دوباره ارزیابی و اندازه گیری عضو انجام شود چون تغییرات حجم عضو در طول زمان ممکن است اتفاق افتاده و سایز تغییر کند.چاق و یا لاغر شدن می تواند سایز گارمنت را تغییر بدهد .
زمانی که حجم عضو ثابت شد ممکن است کلاس فشاری دیگری مورد نیازشما باشد .بهتر است همیشه دو عدد گارمنت داشته باشید که بتوانید آنها را در زمان مورد نیاز جایگزین کنید .اینکار مخصوصا وقتی منتظر خشک شدن دستکش هستید باعث می شود مدت زمان طولانی بدون دستکش نمانید